Zaprojektuj swoje obrączki i uzyskaj rabat 10%! Prześlij formularz, w notatce wpisz kod rabatowy: PROJEKTWIOSNA. zobacz
gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Własne złoto na obrączki - czy warto?
Własne złoto na obrączki - czy warto?

Własne złoto na obrączki — czy warto?

Wiele par zastanawia się, czy wybrany jubiler przyjmie ich własne złoto na obrączki ślubne. W wielu szufladach zalegają bowiem nienoszone rodzinne pamiątki i inne wartościowe przedmioty. Dla młodych mają one wartość głównie sentymentalną. Zakochani pragną więc, aby stały się one częścią ich ślubnych krążków. Rodzina, słysząc o planach narzeczonych, często również oferuje swój udział w powierzonym złocie.

Czy można przetopić całe złoto na nowe? Czy wszystkie pamiątki się do tego nadają? Przyjrzyjmy się, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości i czy warto przynieść do jubilera własny kruszec.

Co trzeba wiedzieć na temat własnego złota na obrączki

Narzeczeni zawsze mogą przynieść swoje złoto przed zamówieniem obrączek. W salonach jubilerskich skupuje się przyniesioną biżuterię i inne złote przedmioty. Co się z nimi dzieje w dalszych etapach?

Proces obróbki takiego kruszcu i wytworzenia odpowiedniej jakości stopu wiąże się z właściwym wyrafinowaniem i przygotowaniem materiału do produkcji. Czasem rodzi to różne wątpliwości.

złote obrączki

Nie wiemy, jakiej próby jest złoto, które posiadamy

Wszystkie dostarczone materiały podlegają ocenie złotnika. Możemy więc przynieść każde złoto, nawet nie znając jego próby. Jubiler przy pomocy specjalistycznego sprzętu dokładnie wyceni jego jakość i zawartość w stopie.
Nie ma to również znaczenia dla docelowej próby naszych obrączek — mamy pełną dowolność w jej dobraniu. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się jednak z artykułem Próba złota - najważniejsze informacje.

Zamawiamy obrączki w innym kolorze złota niż to, które przetapiamy

Powierzony kruszec ma inny kolor niż model, który wybraliśmy? Nie stanowi to żadnego problemu. Powierzone złoto podlega rafinacji. Oznacza to, że doprowadza się je do najczystszej postaci, a następnie poprzez odpowiednie domieszki uzyskuje docelowy kolor.
Dzięki temu procesowi możemy dostarczyć jubilerowi kruszec każdej próby i w każdym kolorze, a wybierając naszą idealną parę, kierować się wyłącznie tym, co nam się podoba.

Nowoczesne techniki tworzenia obrączek

Do wykonania obrączek w technologii bezszwowej wykorzystuje się gotowy stop złota o określonej próbie i kolorze. W jaki sposób znajdzie się w nim nasze złoto?

Przyniesione do salonu pamiątki zostaną dokładnie oczyszczone i poddane rafinacji, czyli dopiero wydobędzie się z nich czysty surowiec. Proces ten zakłada pewne ubytki, surowca zostaje ostatecznie mniej niż materiału początkowego. Dopiero taki kruszec może być włączony w proces produkcji.

W związku z powyższym nasze obrączki nie zostaną wykonane z powierzonego materiału w proporcjach 1:1. Rafinowane złoto zostaje dołączane do nowych stopów, występując w nich zwykle w mniejszych ilościach.

Zaletą modeli tworzonych technologią bezszwową jest ich trwałość. Dzięki temu, że powstają z jednolitego materiału — nie mają słabych punktów (jak miejsce lutowania). Obrączki bezszwowe są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego jest to rozwiązanie współcześnie rekomendowane przez specjalistów sztuki jubilerskiej.

Klasyczne technologie

Jubiler może podjąć się przerobienia złota, czyli przetopienia przyniesionych przez parę młodą czy innych pamiątek bezpośrednio na nowe krążki. Niestety takie nowe obrączki ślubne można wytworzyć jedynie technologią tradycyjną.

Co to oznacza w praktyce? Wybór ogranicza się wtedy do klasycznych modeli. Nie mamy wpływu na finalny kolor obrączek, ani na twardość złotego wyrobu. Nowe obrączki mogą być przez to mniej trwałe od analogicznych modeli wytworzonych metodą bezszwową.

Jako mniej funkcjonalne — jest to rozwiązanie bardzo rzadko wybierane przez narzeczonych. Obrączki mają stanowić nową pamiątkę i posłużyć nam przez długie lata. Warto więc zaufać najnowocześniejszym rozwiązaniom, które wyrosły na gruncie pięknej tradycji.

obrączki ślubne z własnego złota

Własne złoto na obrączki a ich ostateczna cena

Czy przyniesienie własnego złota przed zamówieniem obrączek się opłaca? Ależ tak! Każdy materiał jest wyceniany i odejmowany od ceny wybranego przez narzeczonych modelu.

Niezależnie od tego, na jaką parę i rodzaj wykonania się decydujemy — własne złoto na obrączki to dobry pomysł. Dzięki temu oszczędzimy nieco na nowej parze oraz wykorzystamy bardzo praktycznie nie tylko rodzinne pamiątki, ale całą niepełną lub uszkodzoną biżuterię, która zalega w naszych szufladach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium