gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Próba złota - najważniejsze informacje
Próba złota - najważniejsze informacje

Próba złota - najważniejsze informacje

Wybierając złotą biżuterię musimy zapoznać się z hasłem, jakim jest „próba złota”. W jubilerstwie często używa się tego stwierdzenia wraz z różnymi pochodnymi, dlatego obeznanie się z nim może ułatwić zakup na przykład złotych obrączek. Wiedza o złocie pozwoli nam na wybranie najlepszego rodzaju tego kruszcu, który jest symbolem nieprzerwanej więzi i miłości.

Próba złota - najważniejsze informacje

Obrączki ślubne to symbol trwałości małżeństwa. Ich okrągły kształt symbolizuje niekończącą się miłość. Są one najtrwalszą pamiątką ślubną. Dlatego wybór obrączek LUVA to najlepsza decyzja na długie lata. Najwyższa jakość łączy się ze starannym wykonaniem. Najlepsze surowce to gwarancja ich trwałości. Codziennie dbamy, by nasze wyroby odpowiadały różnorodnym gustom naszych Klientów. Najnowocześniejsze technologie pozwalają na tworzenie wielu wzorów. Dzięki temu w sklepie jubilerskim LUVA każdy znajdzie swój niepowtarzalny produkt najwyższej jakości.

Złoto – symbol nie tylko bogactwa, ale także miłości, to kruszec niezwykle szlachetny. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jaka będzie najlepsza próba złota na obrączki. Do tego jednak potrzebna nam jest inna wiedza – bardziej ogólna. Poznajmy, jakie są próby złota?

Próby złota – oznaczenia

 Złoto, wbrew pozorom, jest z natury bardzo delikatnym i kruchym metalem szlachetnym. Dlatego, aby stworzyć z niego wytrzymałą biżuterię dodaje się do niego innych kruszców. Tak powstaje wyrób, który zawiera w sobie różną ilość złota. Określa się to próbą złota. Innymi słowy próba złota to zawartość złota w stopie wyrażonej w promilach. Jest ich wiele, ale najpopularniejsze z nich to: próba 333, próba 585 i próba 750.
Co oznaczają liczby w nazwach? Gęstość złota w każdym wyrobie w promilach. Czyli próba złota 333 zawiera 33,3% złota, próba złota 500 - 50%, próba złota 585 zawiera 58,5% i tak dalej. U jubilerów dostępne są różne rodzaje złota. Każda próba ma swoje indywidualne właściwości i sprawdza się lepiej w innym typie biżuterii.

próby złotaNajlepsza próba złota

Ciężko określić, która z nich zasługuje na miano „najlepsza próba złota”. Każdy z nas ma swoje własne preferencje i doceni inny aspekt. Zastanawiając się, jaka próba złota na obrączki będzie najlepsza, możemy brać pod uwagę różne zalety. Dla jednych istotną kwestią będzie niższa cena, z kolei inni będą chcieli wyższą próbę złota. Jednak wyższa zawartość szlachetnego kruszcu wcale nie jest najlepszą próbą złota. Taki wyrób jest delikatniejszy, przez co łatwiej o jego zniszczenie. Dlatego właśnie nie oceniajmy złotej biżuterii po samej próbie, bo nie tylko ona świadczy o tym, czy jest najlepsza.

Jak sprawdzić próbę złota?

Im głębiej zapoznajemy się z tematem prób złota, tym więcej pytań przychodzi nam do głowy. W końcu złoto nie jest tanią biżuterią, dlatego chcemy być pewni, jaką próbę kupujemy. Dlatego zaczynamy się zastanawiać, jak sprawdzić złoto, aby być świadomym nabywcą? Okazuje się, że to banalnie proste.

Sposobów na to, jak rozpoznać złoto, jest kilka. Najlepiej jednak kupować biżuterię u sprawdzonego jubilera, jakim jest firma LUVA. Mamy wtedy niepodważalną gwarancję jakości oraz autentyczności wybranej próby złota. Oczywiście każda próba jest zawsze wybita na biżuterii, na przykład wewnątrz obrączki. Takie zatwierdzenie oraz certyfikat to podstawa do sprawdzenia próby złota. Jeśli na biżuterii nie widzimy próby złota, to znak, że nie jest ona autentyczna.

Jak rozpoznać złoto?

Jeśli zastanawia nas, dlaczego złota biżuteria ma różne odcienie złota, warto zapoznać się z różnymi rodzajami złota. Wraz z próbą i różną gęstością złota zmienia się kolor. Dzięki temu możemy wybrać wyjątkowe, unikalne barwy na nasze ślubne obrączki. Złoto dzielimy na cztery kolory: białe, żółte, różowe, a także czarne. Każde z nich ma swoje próby. Oczywiście rozpoznawanie złota, które nie jest klasycznym żółtym rodzajem, może wydawać się problematyczne. Jednak obecnie każdy typ zyskuje na popularności, przez co łatwiej o jego bliższe poznanie.

Jak jeszcze rozpoznać złoto? Istnieją inne na to sposoby, takie jak: 

  • badanie kwasem - fachowcy stosują specjalne kwasowe testy, aby sprawdzić, czy dany przedmiot jest wykonany ze złota. Kwas reaguje z metalem, a jego reakcja może wskazywać na prawdziwość złota,
  • waga i gęstość - złoto ma charakterystyczną wagę i gęstość, która odróżnia je od innych metali. Gęstość złota wynosi około 19,3 g/cm³,
  • test magnetyczny - złoto jest niereaktywne magnetycznie, co oznacza, że nie przyciąga magnesu. Jeżeli coś, co wydaje się być ze złota, przyciąga magnes  istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest wykonane ze złota lub zawiera inne metale.

Złoto – symbol miłości

Najpopularniejsze jest złoto żółte, które zawiera w sobie najwięcej metalu szlachetnego, na przykład próba 925. Jednak warto wiedzieć, że wcale nie określa to jakości samego użytego kruszcu, który wcale nie musi być najlepszy. Następne jest złoto białe, które zawiera w sobie nikiel i pallad. Od tego jest nazywane „złotem palladowym”. Zyskuje na coraz większej popularności i wybiera jest coraz więcej par na swoje obrączki. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, jakie złoto na obrączki wybrać, może być to dobre wyjście. Na popularności zyskuje także różowa odmiana. Uzyskuje się ją ze stopu złota, srebra i miedzi. Ostatnie, czarne złoto, to tak naprawdę białe złoto pokryte czarnym rodem i rutenem.

Jaka próba złota na obrączki?

Miłość niejedno ma imię. Tak i obrączki ślubne lub pierścionki zaręczynowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. To Klient decyduje, który kruszec najlepiej spełni jego oczekiwania. Wykonujemy obrączki z najbardziej klasycznego materiału – żółtego złota. Występuje ono w próbach 750, 585 oraz 333. Oprócz tego oferujemy obrączki wykonane ze złota białego, różowego oraz czerwonego. Każdy z kruszców jest wyjątkowy i warto zapoznać się ze wszystkimi przed ostatecznym wyborem. Próba złota definiuje, jak trwała będzie obrączka, a także jaka będzie jej finalna cena - im więcej złota, tym będzie ona wyższa. Warto rozsądnie podejmować taką decyzję zakupową, bo obrączka ma służyć długie lata. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu - chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium