gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Jak zmierzyć i dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki?
Jak zmierzyć i dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki?

Jak zmierzyć i dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki?

Najważniejszym pierścionkiem w życiu każdego człowieka jest obrączka. Dowód nieprzerwanej miłości i oddania, przysięgi bycia ze sobą na dobre i na złe. U kobiet tuż obok znajduje się pierścionek zaręczynowy. Pierwszy krok do wspólnej przyszłości. Z powodu wagi emocjonalnej, jaką przykładamy do obu tych elementów biżuterii, ich wybór jest nie lada zadaniem. Mowa tutaj o nie tylko samym wyglądzie. Zakup pierścionka zaręczynowego oraz obrączki wiąże się z doborem odpowiedniego rozmiaru. A to często powoduje wiele problemów. Jak zmierzyć rozmiar palca? Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Podpowiadamy we wpisie.

Rozmiary pierścionków i rozmiary obrączek

W obu tych przypadkach wybranie odpowiedniego rozmiaru pierścionka przybiera inną formę. W końcu wybór rozmiaru pierścionka zaręczynowego odbywa się z udziałem tylko jednej zaangażowanej osoby. W przypadku obrączek obie strony mogą przymierzyć i wybrać odpowiedni model.

Rozmiary pierścionków i obrączek mogą się od siebie różnić. Mowa tu o tym, że mając pierścionek zaręczynowy, rozmiar obrączki może być inny. Nie zawsze tabela rozmiarów zgadza się z uniwersalnymi rozmiarami. Obrączka ma do tego inną szerokość od klasycznego pierścionka. Wszystkie te elementy trzeba mieć na uwadze. 

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Sprawa może wydawać się trudna, jednak przy odrobinie sprytu i informacji nic nie stanie nam na przeszkodzie. Wybór pierścionka zaręczynowego z pewnością okaże się strzałem w 10. Istnieje kilka przydatnych zabiegów, które pomogą nam zdobyć informacje o rozmiarze pierścionka ukochanej osoby.

A więc jak sprawdzić rozmiar pierścionka? Najlepiej skorzystać z biżuterii, która ukochana już posiada. Zwróćmy uwagę, czy nosi pierścionek na palcu serdecznym, aby mieć odpowiedni obwód. Jako narzeczona kobieta nosi zaręczynową biżuterię na prawej dłoni, jednak po ślubie – zgodnie z tradycją – przekłada się go na lewą dłoń, a w jej miejsce zakłada się obrączkę. Warto wiedzieć, że palce u obu dłoni delikatnie się różnią, więc trzeba mieć to na uwadze przy wyborze idealnego pierścionka.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Porady

Jeśli mamy pierścionek wybranki, musimy udać się z nim do jubilera, który zmierzy biżuterię i powie nam, jaki jest to rozmiar. Jest to najprostsza metoda, jednak są inne sposoby. Kiedy nie mamy na tyle czasu, żeby zabrać ze sobą pierścionek, możemy odrysować na kartce jego obwód. Z pomocą wydrukowanej miarki (https://luva.pl/upload/rozmiary-obraczek.pdf), poznamy odpowiedni rozmiar. Trzeba jednak wiedzieć, że taka rozmiarówka nie jest w 100% dokładna. Najczęstszy rozmiar pierścionka jest po prostu bardzo do niej zbliżony.

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, w której nie mamy dostępu do żadnego pierścionka. Na przykład kobieta nie nosi takiej biżuterii. Wtedy sprawa jest nieco utrudniona, jednak nie bez wyjścia. Warto poprosić o pomoc bliskie osoby ukochanej, przyjaciółki lub rodzinę. Mogą one znać rozmiar palca przyszłej narzeczonej lub też delikatnie podpytać i zdobyć te cenną informację. Jednak nie martwmy się, jeśli nie uda nam się trafić z rozmiarem. Jubilerzy oferują dopasowanie pierścionka już po oświadczynach w razie problemów.

Jak dobrać rozmiar obrączki - obwód palca a rozmiar pierścionka

Kwestia wyboru obrączki ślubnej jest znacznie prostsza. Przyszli nowożeńcy razem wybierają idealne pierścionki i mogą je na spokojnie przymierzyć. Choć może nam się wydawać, że wybraliśmy idealny rozmiar, nie zawsze tak jest. Trzeba pamiętać, że obrączka zostanie z nami na długie lata i zagości na naszym palcu na co dzień. Dlatego właśnie zastanawiając się, jaki rozmiar obrączki wybrać, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Każdy powinien mieć na uwadze to, że obwód palca nie jest niezmienny. I nie chodzi tu nawet o zmiany zachodzące na przestrzeni lat, a tylko w ciągu dnia! Obwód palca jest różny pomiędzy porankiem a nocą. Wpływ na jego rozmiar ma także ciśnienie, zmienia się pod wpływem stresu i wysiłku fizycznego. Obwód jest różny w zależności od pory roku. Latem dłonie często są opuchnięte.

Złoty środek w całych tych zmianach to rozmiar pierścionka, który będzie z delikatnym trudem przechodził przez najszersze miejsce na naszym palcu. Wtedy będziemy mieć obrączkę luźniejszą w przypadku braku opuchnięcia, ale na pewno się ona nie zsunie. Nie będzie nas też cisnąć na przykład w lecie lub przy wysiłku fizycznym.

W rozmiarze obrączki rolę odgrywa nie tylko szerokość, ale także soczewka. Odpowiada ona za odpowiednie profilowanie, dzięki któremu unikamy otarć, a samo noszenie biżuterii jest komfortowe. To bardzo ważne przy obrączce, którą w końcu będziemy nosić przez całe życie!

Tabela rozmiarów pierścionków zaręczynowych oraz obrączek

EU     UK  USA

Średnica wewnętrzna

pierścionka [mm]

Obwód wewnętrzny

pierścionka [mm]

1    2.0  13.05  41
2    2.5  13.37  42
3    3.0  13.69  43
4    3.0  14.00  44
5 G  3.5  14.32  45
6 H  4.0  14.64  46 
7 H  4.5  14.96  47
8 I  4.5  15.28  48 
9 J  5.0  15.60  49
10 K  5.5  15.91  50
11 L  6.0  16.23  51
12 L  6.5  16.55  52
13 M  6.5  16.87  53
14 N  7.0  17.19  54
15 O  7.5  17.50  55
16 O  8.0  17.82  56
17 P  8.0  18.14  57
18 Q  8.5  18.46  58
19 R  9.0  18.78  59
20 S  9.5  19.10  60
21 T  10.0  19.42  61
22 T  10.0  19.73  62
23 U  10.5  20.05  63
24 V  11.0  20.37  64 
25 V  11.5  20.69  65 
26 W  12.0  21.00  66
27 X  12.0  21.33  67
28 Y  12.5  21.64  68 
29 Z  13.0  21.96  69 
30 Z  13.5  22.28  70 
31 Z+  13.5  22.60  71 
32 Z+  14.0  22.92  72 
33      23.24  73 

Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy dobrze dobraliśmy rozmiar, warto skorzystać z profesjonalnego narzędzia. Chodzi tu o miarkę jubilerską. Możemy ją zamówić na stronie internetowej jubilera. Z jej pomocą dokładnie zmierzymy obwód palca i dowiemy się, jakiemu rozmiarowi on odpowiada. Zamienną wersją takiego zabiegu jest skorzystanie z kawałka sznurka lub nitki. Nie jest to aż tak dokładne, ale także pomocne. 

Jak zmierzyć rozmiar palca? Nitka okaże się bardzo przydatna!

Z kolei jak zmierzyć rozmiar palca? Wystarczy owinąć materiał wokół najszerszego miejsca na naszym palcu. Następnie odcinamy koniec nitki i mierzymy długość otrzymanego odcinka. Teraz otrzymany wyniki zamieniamy na milimetry i dzielimy przez 3,14. To właśnie średnica naszego pierścionka!

miarka rozmiary obrączki

Jak widać istnieje wiele sposobów na to, jak zmierzyć rozmiar pierścionka oraz jak zmierzyć rozmiar palca. Jak widać istnieje wiele sposobów, aby znaleźć idealny rozmiar obrączki lub pierścionka zaręczynowego. Wystarczy skorzystać z kilku prostych porad i pamiętać o kwestiach zmiany obwodu naszego palca. Z tymi informacjami nic nie stoi na przeszkodzie w zakupie wymarzonej biżuterii, która będzie wiernie nam służyć na nowej drodze życia.

Jak dobrać pierścionek zaręczynowy?

 • Dobór pierścionka zaręczynowego jest istotnym procesem, który warto przemyśleć. Jak dobrać pierścionek zaręczynowy? Oto kilka wskazówek, które pomogą w doborze idealnego modelu:
  poznaj preferencje swojej drugiej połówki - obserwuj, jakie style biżuterii nosi, czy preferuje klasyczne, nowoczesne czy bardziej nietypowe wzory,
 • ustal budżet - pomoże to zawęzić wybór i skoncentrować się na pierścionkach, które mieszczą się w akceptowalnym zakresie cenowym,
 • wybierz kamień - najpopularniejsze pierścionki zaręczynowe mają diamenty, ale warto również rozważyć inne kamienie szlachetne lub półszlachetne,
 • komponent - popularne materiały, z których robi się pierścionki zaręczynowe, to platyna, złoto (żółte, białe lub różowe) oraz srebro,
 • rozmiar pierścionka
 • konsultacja z jubilerem - wybór pierścionka zaręczynowego można też skonsultować z doświadczonym jubilerem lub złotnikiem.

Jak powinien leżeć pierścionek na palcu?

Pierścionek powinien leżeć na palcu w taki sposób, by było to wygodne, bezpieczne, a przy okazji także odpowiednio eksponowało walory estetyczne tej biżuterii. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak powinien leżeć pierścionek na palcu:

 • Odpowiedni rozmiar: Pierścionek powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiaru palca. Nie powinien być zbyt ciasny ani zbyt luźny. Zbyt ciasny pierścionek może być niewygodny, a zbyt luźny może łatwo zsuwać się z palca. Najlepiej jest skonsultować się z jubilerem lub użyć dostępnych tabel rozmiarów, aby określić właściwy rozmiar pierścionka.
 • Wyważenie: Pierścionek powinien być wyważony na palcu, co oznacza, że klejnot (np. diament) lub inna ozdoba powinna być umieszczona na środku pierścionka i równomiernie rozłożona wokół palca. To sprawi, że pierścionek będzie dobrze się prezentować. Niekiedy zdarza się, że pierścionek przesuwa się na bok lub kręci na palcu. Z czego to wynika? Poza nieprecyzyjnym wyważeniem biżuterii także od budowy dłoni/palca, szerszej kostki, która determinuje większy rozmiar, wielkości kamienia (więc też wysokości pierścionka). U niektórych osób każda biżuteria nawet w dobrze dobranym rozmiarze będzie się kręciła dookoła.
 • Wygodny profil: Sprawdź, czy profil pierścionka (część, która styka się z palcem) jest wygodny i nie powoduje dyskomfortu ani podrażnienia skóry. W niektórych przypadkach konstrukcja pierścionka może być dostosowywana do indywidualnych preferencji, na przykład przez zaokrąglenie krawędzi.
 • Testy noszenia: Przetestuj pierścionek, nosząc go przez jakiś czas, aby sprawdzić, czy jest wygodny i czy nie powoduje żadnych problemów. Warto upewnić się, że pierścionek nie uciska lub nie jest zbyt luźny w różnych warunkach i podczas różnych aktywności.

Rozmiary pierścionków - podsumowanie

Podsumowując temat rozmiarów pierścionków zaręczynowych lub innych, noszonych na różne okazje lub bez okazji, najlepiej skorzystać z biżuterii, którą nosi nasza druga połówka na tym palcu - to stuprocentowa gwarancja sukcesu. Inne pomysły na to, by rozmiary pierścionków, jakie planujemy komuś kupić, się zgadzały, to skorzystanie z miarki jubilerskiej lub zwykłej nitki. Ważne uroczystości, jak zaręczyny czy ślub, powinny być dopracowane w najmniejszym detalu. Także jeśli chodzi o rozmiary pierścionków zaręczynowych oraz obrączek, warto z naszego poradnikowego tekstu dowiedzieć się, jak zmierzyć ich obwód oraz średnicę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium