Zaprojektuj swoje obrączki i uzyskaj rabat 10%! Prześlij formularz, w notatce wpisz kod rabatowy: PROJEKTWIOSNA. zobacz
gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Kto kupuje obrączki?
Kto kupuje obrączki?

Kto kupuje obrączki?

Dziś na blogu zastanowimy się nad tym, kto kupuje obrączki. Jakie są zwyczaje i czy zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? Zebraliśmy w jednym miejscu wiele pożytecznych wskazówek w tym temacie. Dowiedz się już teraz, kto kupuje i kto płaci za obrączki!

Dowiedz się, kto kupuje obrączki

Kto kupuje obrączki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo czasy się zmieniają, a wraz z nimi upada wiele stereotypów i zabobonów o zaręczynach i ślubie. Do niedawna większość par młodych nie miało nawet cienia wątpliwości, uznając że kupowanie obrączek to obowiązek pana młodego. Inna teoria głosiła, że ten wydatek powinni ponieść świadkowie, rodzice pary młodej lub rodzice chrzestni pary młodej. 

Powszechnym zwyczajem był też klarowny podział wydatków pomiędzy rodzinami pary młodej. Rodzina lub rodzice panny młodej opłacali salę, kościół i poczęstunek, zaś pana młodego orkiestrę, alkohol, a także obrączki.

Jak obecnie to wygląda? Kto kupuje obrączki? Popularnym modelem jest dzielenie się wydatkami równo po połowie - 50% płaci pan młody, a 50% panna młoda. Nie każda para przyszłych nowożeńców posiada taki kapitał, dlatego rodzice lub rodzina odciąża ich finansowo. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tego artykułu, bo każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. 

Kto kupuje obrączki a kto płaci za obrączki? Użyteczny poradnik

Od czego zależy, kto kupuje obrączki?

Czynniki, które mają znaczenie, to:

  • przedślubne ustalenia pary młodej
  • sytuacja finansowa panny młodej
  • sytuacja finansowa pana młodego
  • tradycja
  • konwenanse

Kto kupuje obrączki to jedno, ale ważne kiedy!

Kto kupuje obrączki to kwestia do dogadania się między parą młodą czy rodzicami pary młodej. Czasami ten obowiązek spada na świadków, jednak z biegiem lat ta funkcja nie jest już obarczona takimi wydatkami jak kiedyś. Teraz ta rola znaczy praktycznie tyle, by przyjść z dowodem osobistym i złożyć podpis. 

Wracając do tematu, kiedy kupić obrączki, eksperci zalecają, by zrobić to z wyprzedzeniem. Jakim? Maksymalnie na 3 miesiące przed planowaną uroczystością. Modele dostępne w naszym salonie online wysyłamy do 4 tygodni, jeszcze więcej czasu wymagają obrączki na indywidualne zamówienie. 

A kto płaci za obrączki?

Pozostaje do rozstrzygnięcia jeszcze jedna kwestia ,a mianowicie kto płaci za obrączki. Kupowanie niekoniecznie jest równoznaczne z płaceniem za zakupione produkty. Kto kupuje obrączki może znaczyć tyle samo, co “kto poświęca czas na ich zakup” lub “kto wybiera się do salonu jubilerskiego”. Kto płaci za obrączki jest już jasne i klarowne - chodzi o osobę, która opłaca ich zakup. 

Zdania są podzielone, co do tej kwestii. Istnieją różne teorie. Według jednej z nich wydatek ten powinien zostać podzielony po równo pomiędzy parą młodą. Inna szkoła głosi, że cała rodzina składa się na obrączki i są one częścią prezentu ślubnego. Niekiedy rodzice pary młodej lub jeden ze stron fundują nowożeńcom obrączki, by para mogła te fundusze przeznaczyć na przykład na egzotyczną podróż poślubną. Czasami ten wydatek biorą na swoje barki rodzice chrzestni. 

Ślub to niemal studnia bez dna wydatków. Niektóre pary młode kombinują z takim rozwiązaniem, by wykorzystać własne złoto lub od rodziców. Więcej w tym temacie można przeczytać we wpisie blogowym: własne złoto na obrączki - czy warto? - zachęcamy do lektury!

Zmiany na świecie, w tradycjach i światopoglądzie

W ciągu ostatnich lat, zwyczaje związane z zakupem obrączek ślubnych zaczęły się zmieniać, a role w tym procesie stały się sprawiedliwiej podzielone. Coraz częściej para zaręczona wspólnie podejmuje decyzję o zakupie obrączek i dzieli się odpowiedzialnością za ten proces oraz tym wydatkiem. 

Istnieje również wzrost popularności partnerstw jednopłciowych oraz zmiany społeczne, które przyczyniają się do bardziej elastycznych i niekonwencjonalnych ról w małżeństwie. W takich przypadkach para może zdecydować, że każdy z partnerów kupuje swoją własną obrączkę, a także może wybrać zupełnie inne rozwiązania niż tradycyjne obrączki, które bardziej odzwierciedlają ich indywidualność i styl życia.

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany społeczne i kulturowe wpływają na to, jakie role podejmują partnerzy w zakupie obrączek. Dzisiaj wiele par podejmuje decyzje razem i chce, aby obrączki były wyrazem ich indywidualności i wzajemnej miłości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium