gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
W świecie kamieni szlachetnych
W świecie kamieni szlachetnych

W świecie kamieni szlachetnych

Złotnictwo i jubilerstwo przenikają się wzajemnie, dając wspaniałe owoce — biżuterię zdobioną kamieniami. Fundamentem jubilerstwa jest mineralogia. Minerały, które zaliczamy do kamieni szlachetnych — odznaczają się wyjątkowymi właściwościami: twardością, piękną barwą, silnym złamaniem światła, odpowiednią przezroczystością i blaskiem. Z zasady kamienie takie są rzadko spotykane.

Wyjątkowe właściwości fizyczne minerałów

Wszystkie kamienie ozdobne i szlachetne (prócz opalu i turkusu) używane w jubilerstwie mają twardość równą lub wyższą niż twardość kwarcu. Do mierzenia twardości używa się skali Mohsa, którą tworzą minerały w następującej kolejności: 1 - talk, 2 - gips, 3 - kalcyt, 4 - fluoryt, 5 - apatyt, 6 - ortoklaz, 7 - kwarc, 8 - topaz, 9 - korund, 10 - diament. Każdy z nich rysuje poprzedni lub daje się rysować przez następny.

Do badania twardości kamieni używa się specjalnej iglicy zakończonej którymś z powyższych minerałów, którą rysuje się badany kamień najczęściej przy jego brzegu, by go nie uszkodzić. I tak przykładowo — jeśli kwarc nie rysuje badanego kamienia, a rysuje go topaz — jego twardość waha się pomiędzy 7 a 8.

Blask i połysk minerałów wynikają z odbijania się promieni światła od ich powierzchni. Im jest ona równiejsza i gładsza — tym natężenie blasku jest większe. Szklisty połysk mają prawie wszystkie przezroczyste kamienie szlachetne. Zależnie od stopnia złamania światła jest on bardziej lub mniej żywy.

Magiczna moc kamieni szlachetnych

Już wieki przed naszą erą ludzie zachwycali się kamieniami szlachetnymi. Cenili nie tylko ich piękno i wytrzymałość, ale wierzyli w magiczne właściwości minerałów. Były to ozdoby oraz amulety zapewniające dostatek, zdrowie, piękno i szczęście. Do dzisiaj chcemy ufać ich sile i podczas zakupu nie zdajemy się na przypadek. Sprawdźcie, jaką moc niosą ze sobą kamienie, jakie najczęściej występują w naszej biżuterii.

Szlachetny brylant

Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych, pokochany przez kobiety na całym świecie: brylant. Ten specjalnie szlifowany diament jest najczystszą krystaliczną odmianą węgla. Jak powstał? Narodził się ze skał wulkanicznych w głębinach Ziemi. Pod wpływem ogromnego ciśnienia i temperatury węgiel krystalizował się w postaci diamentów. Te niezwykle cenne kamienie poddane odpowiedniej obróbce cieszą nas obecnie w biżuterii, którą wyrażamy najpiękniejsze uczucia. Pierścionek z brylantem to do dziś najczęstszy wybór na zaręczyny. Jako najtwardsza substancja na Ziemi (na samym szczycie skali Mosha!) diamenty symbolizują trwałość i moc relacji pomiędzy partnerami, patronują także związkom małżeńskim.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z brylantem

Wieczysty szafir

Zaliczany do najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych. Szafir zwany jest kamieniem miłości, gdyż z jego pomocą zakochani tworzą długowieczne i piękne związki. Jest przedstawicielem grupy korundu, co oznacza, że cechuje się wyraźną dwubarwnością. W jubilerstwie przechodzi od barwy ciemnoniebieskiej po zieloną. Magiczne właściwości szafiru mają zapewniać wieczną młodość i zdrowie. Twardość szafiru wynosi 9 w skali Mosha.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z szafirem

Starożytny szmaragd

Ukształtowany przez naturę na swój indywidualny sposób — szmaragd to jeden z najtwardszych i najcenniejszych minerałów na świecie. Jego twardość plasuje się na poziomie 7,5 - 8. Szmaragd niesie ze sobą energię piękna, miłości i harmonii. Należy do rodziny beryli, pierwiastków bardzo rzadkich, i stąd bierze się jego wyjątkowość. Trudną do opisania barwę szmaragdu określa się po prostu kolorem szmaragdowym. Cenili go sobie już starożytni Hindusi, Egipcjanie czy Inkowie. Dobrze znali oni jego magiczne właściwości, które również dzisiaj uwalniają od wszelkich słabości.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem

Ognisty rubin

Rubin to jeden z najtrwalszych darów natury. Wraz z szafirem należy do grupy korundu i jest jej najcenniejszym przedstawicielem (twardość: 9). Odcienie rubinu zaczynają się od ciemnoczerwonych, przez różowe, aż po pomarańczowe okazy z Tajlandii. To kamień energii i obfitości. Jego magiczne właściwości wpływają kojąco na serce i krew, więc naturalnie patronuje gorącej, niesłabnącej sile miłości. Aby wzmocnić siłę kamienia, oprawia się go w złoto.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z rubinem

Mistyczny topaz 

Topaz znajdowany w szczelinach skalnych cechuje się bogatą gamą odcieni. Niebieskie barwy zyskuje pod wpływem wysokich temperatur. W starożytnym Egipcie jego kolor miał być wynikiem muśnięcia przez boga Ra — pana słońca oraz porządku we wszechświecie. Zwany jest świętym kamieniem, darem natury, gdyż korzystnie wpływa na rozwój duchowy i pozwala uwolnić prawdziwe emocje. Jego twardość wynosi 8 w skali Mosha.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z topazem

Energetyczny tanzanit

Tanzanit to odkryty w Tanzanii kolekcjonerski ulubieniec gwiazd Hollywood. Przez to właśnie kojarzy się z luksusem i sławą. Poparciem takich opinii jest fakt, że ten kamień szlachetny jest równie cenny jak diament, lecz wielokrotnie od niego rzadszy w przyrodzie. Złoża tanzanitu wkrótce się wyczerpią, przez co stanie się jeszcze bardziej unikatowy. Jego niebieski blask pobudza mentalną energię właściciela oraz łączy walory serca i rozumu. Twardość kamienia plasuje się na poziomie 6,5 - 7.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z tanzanitem

Słoneczny cytryn

Zgodnie ze swym kolorem — cytryn daje ciepło i światło, które niesie szczęście i oddala melancholię. Ten wyjątkowy kamień jest żółtą odmianą kryształu górskiego. To rzadki i ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny. Wzmacnia siły witalne i przywraca pogodę ducha. Aby wzmocnić jego magiczne właściwości, otacza się go złotem. Biżuteria z cytrynem to wyraz głębokiego, dojrzałego uczucia, pełnej akceptacji oraz obietnica ochrony i wsparcia w każdych okolicznościach. Jego twardość w skali Mosha wynosi 7.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z cytrynem

Odnowicielski oliwin

Oliwin uznany za patrona uzdrowicieli pozwala zamknąć niechcianą przeszłość i wkroczyć z jasnym spojrzeniem w świetlaną przyszłość. Oliwiny należą do grupy krzemianów, są rzadkie i cenione w jubilerstwie. Dodatkowo to jedne z głównych substancji w meteorytach. Ta kosmiczna energia przekłada się na ich zielonkawe piękno i magiczne właściwości. Pomagają obrać najlepszy życiowy kurs, a do tego… Zatrzymują pieniądze. Ich twardość wynosi 6,5 - 7 w skali Mosha.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z oliwinem

Ascetyczny ametyst

Ametyst to jeden z najwspanialszych rodzajów kwarcu. Zachwyca swymi warstwami o różnym natężeniu fioletowej barwy. Występuje w odcieniach od bardzo ciemnego fioletu aż po wrzosowe refleksy. Ametyst przywraca równowagę i poszerza horyzonty. Znany już w starożytności: dawni Grecy pili wino z ametystowych kielichów, wierząc, że kamień uchroni ich od negatywnych skutków spożywania alkoholu. Do teraz ametyst pozostaje symbolem czystości duchowej. Ametyst wróży zakochanym dojrzałą, partnerską relację. Jego twardość wynosi 7.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z ametystem

Płomienny granat

Przedstawiciel rodziny krzemianów zdobył swoją nazwę dzięki podobieństwu do ziaren owocu granatu. Granat rozbudza namiętność i pewność siebie. Jest symbolem gorącej miłości, uczucia pełnego akceptacji i zrozumienia, w którym nie ma miejsca na zazdrość czy kłótnie. Czerwień granatu przybiera różne odcienie. Niektóre kamienie zmieniają barwę w zależności od oświetlenia. Granat powstrzymuje strach przed zmianami i pozwala podejmować nowe wyzwania i spełniać marzenia. Jego twardość wynosi 7,5 w skali Mosha.

Wybierz najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy z granatem

Kamienie szlachetne według wartości

Wartość kamieni szlachetnych jest zazwyczaj oceniana na podstawie kilku czynników, takich jak kolor, czystość, karat i rodzaj kamienia. Również trendy i popyt na konkretne kamienie mogą wpływać na ich cenę. Wartość kamieni szlachetnych może więc się różnić w zależności od aktualnych rynkowych warunków. Niemniej jednak, oto ogólny ranking niektórych kamieni szlachetnych według wartości, z uwzględnieniem tradycyjnych kryteriów:

  • Diament: Diamenty są uważane za jedne z najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych na świecie. Ich wartość jest głównie uzależniona od koloru, czystości, karata oraz jakości szlifu.
  • Szafir: Szafiry, zwłaszcza te o intensywnym niebieskim kolorze, są cenione i kosztowne. Wartość szafirów jest określana przez ich barwę, klarowność, rozmiar i pochodzenie.
  • Rubin: Rubin to cenny kamień szlachetny o czerwonym kolorze. Wartość rubinów jest ściśle powiązana z ich barwą, rozmiarem i klarownością.
  • Szmaragd: Szmaragdy są zielonymi kamieniami szlachetnymi i również są cenione. Ich wartość zależy od koloru, klarowności, rozmiaru i jakości szlifu.
  • Diopsyd: Diopsyd chrome to kamień o intensywnie zielonym kolorze i doskonałej przezroczystości. Jest rzadki i ceniony.
  • Beryl: Beryl to grupa kamieni szlachetnych, do której należą m.in. akwamaryn, heliodor i morganit. Wartość beryli zależy od rodzaju berylu i jego charakterystycznej barwy.
  • Granat: Granaty występują w różnych kolorach, ale te o głębokim czerwonym lub bordowym kolorze są zazwyczaj najbardziej wartościowe.
  • Opal: Opale są cenione za swoje unikalne piękno i różnorodność barw. Wartość opalu zależy od jego intensywności kolorów i jakości szlifu.
  • Turkus: Turkusy występują w odcieniach niebieskiego i zielonego. Wartość turkusu zależy od barwy, klarowności i pochodzenia.
  • Ametyst: Ametysty to fioletowe kamienie szlachetne, które są stosunkowo dostępne i cenione za swoją urodę.

Który pierścionek zaręczynowy z kamieniem szlachetnym stanie się Wam najbliższy?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium