gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Ślub bez wesela - czy warto?
Ślub bez wesela - czy warto?

Ślub bez wesela - czy warto?

Czas pandemii koronawirusa wywrócił nasze życie do góry nogami. Branża eventowa szczególnie mocno ucierpiała na wprowadzanych i stale zaostrzanych ograniczeniach. Wiele par młodych w tym trudnym dla wszystkich czasie zdecydowało lub decyduje się na ślub bez wesela. Czy warto? Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy ma jakieś wady?

Zalety ślubu bez wesela

Największy i niekwestionowany atut, jaki zwolennicy ślubu bez wesela podają jako przewagę nad wersją z weselem, to nieporównywalnie niższe koszty. Wiele par, stając przed wyborem, jak duże przyjęcie zorganizować, ogranicza się do minimalnej liczby osób, na jakie pozwala ich budżet. Nie każdy chce zaczynać nowe, wspólne życie z kredytem za wesele do spłacenia, bo niewiele młodych par może liczyć na pełne lub częściowe pokrycie kosztów przez rodziców, rzadko też przyjęcie się “zwraca” z kopert od gości.
Niekiedy ślub bez wesela - w obecnej pandemicznej rzeczywistości - staje się jedyną, dostępną opcją dla par marzących o zawarciu związku małżeńskiego. W momencie, gdy obostrzenia w Polsce były najbardziej zaostrzone, podczas uroczystości cywilnej w sali ślubów mogło przebywać tylko 5 osób, do tego limitu nie wliczał się kierownik udzielający ślubu. Gdy para miesiącami planowała ten wyjątkowy dzień i nie chciała przesunąć terminu uroczystości, pozostawał jej właśnie ślub bez wesela.
Ślub bez wesela to też opcja dla par, które z jakiś przyczyn - np. żałoby lub poważnych problemów zdrowotnych - nie mogą lub nie chcą zorganizować wesela. To także idealne rozwiązanie dla przyszłych małżonków, którzy nie dysponują czasem, by zorganizować takie przyjęcie. Jest to nie tylko kosztowne, ale bardzo czasochłonne zajęcie, wymagające dopełnienia bardzo wielu różnych formalności i podjęcia decyzji o sali, muzyce, potrawach i dekoracjach. Ślub bez wesela to też opcja dla par młodych, które nie lubią lub nie potrafią tańczyć, również dla panien młodych w zaawansowanej ciąży oraz abstynentów. Mimo wielu starań i wysiłków, nie zawsze wesele jest udaną imprezą - sceptycy, by uniknąć rozczarowań, mogą po prostu z niego zrezygnować.

Ślub bez wesela, ale z obrączkami

Czy ślub bez wesela ma jakieś wady?

Ślub bez wesela, poza licznymi zaletami, ma także wady. Jakie? Przyszli nowożeńcy nie będą mieli wspomnień uroczystości z wszystkimi ważnymi dla nich osobami, żadnych zdjęć, materiałów wideo czy innych śladów, że takie wydarzenie się odbyło. Brak prezentów i zastrzyku gotówki to kolejny, spory minus.
Istotna kwestia to konwenanse - wiele osób, także bardzo młodych, decyduje się na zorganizowanie wesela, by spełnić oczekiwania swoich rodziców lub dziadków. Nadal pokutuje przekonanie, że wesele po prostu wypada zrobić i robi się to dla gości, nie dla siebie. Takie skostniałe zasady są przekazywane z pokolenia na pokolenie wraz z przeświadczeniem, że tak powinno się robić.
Niektóre pary nie chcą ślubu bez wesela z jeszcze innej przyczyny - braku zrozumienia ze strony rodziny (szczególnie osób ze starszego pokolenia), co jest w zasadzie idealnym dopełnieniem punktu o robieniu wesela dla gości, a nie dla siebie. Czasem wesele jest jedyną okazją, by spotkać się w gronie całej rodziny i przyjaciół z dawnych lat i zmobilizować do przyjazdu osoby z przeróżnych zakątków świata, co może przesądzić o tym, by jednak zorganizować takie przyjęcie - chociażby w kameralnym gronie.

Zalety ślubu bez wesela

W jakich krajach ślub bez wesela jest popularny?

Wielu ludzi decyduje się na ślub bez wesela z różnych powodów, takich jak preferencje osobiste, kulturowe czy czynniki finansowe. Choć popularność ślubów bez wesel może się różnić w zależności od regionu, istnieje kilka krajów, w których ten trend jest bardziej powszechny. Oto kilka przykładów:

  • Stany Zjednoczone - śluby bez wesel są stosunkowo popularne w Stanach Zjednoczonych. Coraz więcej par decyduje się na skromne ceremonie ślubne, często tylko w obecności najbliższych rodzin i przyjaciół, bez organizowania tradycyjnych wesel,
  • Japonia - w Japonii również istnieje tradycja skromnych ceremonii ślubnych, zwanych "kekkonshiki". Parom często zależy na intymnym i spokojnym ślubie, bez dużej liczby gości i hucznej zabawy,
  • Skandynawia - w krajach skandynawskich, takich jak Norwegia, Szwecja i Dania, śluby bez wesel są również popularne. Pary często decydują się na prostą ceremonię ślubną, a następnie organizują przyjęcie w mniejszym gronie lub wybierają alternatywne formy świętowania.
  • Niemcy - w niektórych częściach Niemiec pary młode często wybierają skromne śluby cywilne bez organizowania dużego wesela. Preferują bardziej kameralne i intymne uroczystości ślubne.
  • Australia - w Australii również można spotkać się z tendencją do ślubów bez wesel. Pary młode często wybierają prostą ceremonię ślubną i skupiają się na spędzeniu czasu z najbliższymi, zamiast organizować duże przyjęcie.

Ślub bez wesela niejedno ma imię

Ślub bez wesela odbywa się według różnych scenariuszy. Najpopularniejsze z nich to:

  • sama uroczystość w kościele lub urzędzie stanu cywilnego
  • ślub, a potem obiad z wszystkimi gośćmi
  • ślub, a po nim obiad w mniejszym, kameralnym gronie - świadków i rodziców (ewentualnie dziadków i/lub rodzeństwa pary młodej)

Ślub bez wesela, ale z obrączkami!

Ślub bez wesela czy z weselem - nieważne, co wybierzesz, jedno jest pewne: niemal wszystkie pary, nawet biorące ślub cywilny, marzą o stylowych obrączkach. Decydując się na mniej kosztowny scenariusz, czyli sam ślub bez przyjęcia, można sobie pozwolić na nieco bardziej ekskluzywne krążki - zachęcamy do sprawdzenia naszej kolekcji obrączek z brylantami lub oryginalnych obrączek karbonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium