gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Oprawa kamieni szlachetnych i ozdobnych
Oprawa kamieni szlachetnych i ozdobnych

Oprawa kamieni szlachetnych i ozdobnych 

Oprawa kamieni szlachetnych to sposób ich umieszczania w biżuterii i innych przedmiotach ozdobnych. Kamienie mogą być w takim układzie widoczne z każdej strony lub też dokładniej otulone metalem. Jaki ma to wpływ na ekspozycję kamienia? W jakiej konfiguracji prezentuje się on najlepiej? Który rodzaj oprawy sprawdzi się w wybranej przez nas biżuterii? 

Podstawowe informacje o oprawie kamieni

Wyodrębniamy dwa podstawowe sposoby oprawy: „a jour” i „en cassette”. Różnią się one głównie stopniem ekspozycji kamieni. Sam zabieg osadzania tych cennych ozdób w metalu nazywamy inaczej wysadzaniem biżuterii lub też kameryzowaniem. Ciekawostką może być fakt, że białe przezroczyste kamienie oprawia się najczęściej przy użyciu platyny, białego złota i srebra z domieszką platyny. Metale te w towarzystwie kamieni pozwalają jeszcze lepiej podkreślić ich naturalne piękno i blask.

 

Oprawa ażurowa — nie tylko dla diamentów

W oprawie „a jour” zwanej ażurową kamień jest ze wszystkich stron wolny i widoczny. W przedmiocie przytrzymują go wyłącznie w obwodzie mało widoczne elementy — tzw. krapy, pazurki lub łapki. Przy tym sposobie osadzania kamień jest najlepiej wyeksponowany i najbardziej efektownie prezentuje pełnię swoich barw i blasku.

Oprawa ażurowa - kamień umieszczony w łapkach

Tradycyjna oprawa ażurowa to typ „chaton”, inaczej „szatonowa” — czyli zakucie kamienia w 8 łapek. By jeszcze lepiej wyeksponować kamień, stosuje się również 6, 4, 3, a nawet dwie krapy. Czy a jour sprawdzi się tylko przy zniewalających diamentach? Ależ nie! Choć to kamienie o najwyższym współczynniku załamania światła, to także inne kamienie w pełni mogą wykorzystać możliwości tego zniewalającego zakucia — oprawa ażurowa dzięki najlepszej ekspozycji kamienia na światło wydobywa z niego to, co najpiękniejsze.

Oprawa ażurowa najbardziej spektakularnie prezentuje się w pierścionkach. To właśnie w tej biżuterii diament lub inny kamień jest w centrum naszej uwagi. 

 

Oprawa kasetowa — czym może nas zaskoczyć?

Oprawa „en cassette” zwana kasetową stosowana jest częściej przy kamieniach o niższym współczynniku załamania światła. Dlaczego? Z jednej strony są one lepiej zabezpieczone, ale w konsekwencji również bardziej ukryte w kruszcu. Ten typ pokazuje więc tylko część kamienia, dlatego nieznacznie obniża jego ekspozycję. Nie oznacza to, że ten sposób oprawiania nie ma swoich zwolenników! Oprawa ta dzieli się na kilka rodzajów. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innym typie pierścionka czy dowolnej biżuterii z kamieniami. 

Oprawa pełna

W oprawie pełnej kamień zakuty jest w metalu aż po swoją górną powierzchnię, tworząc z nim jedną płaszczyznę pod palcami. Brylant w takiej oprawie ma mniejszą brylancję, gdyż światło odbija się od niego tylko od góry. Z drugiej jednak strony jest to najbezpieczniejsze zakucie, a dodatkowo brak tu wystających elementów, które haczyłyby np. o ubrania. Rodzajem takiej pełnej oprawy jest typ carga, w której to kamień umieszczony jest na obręczy. To bardzo stabilne umocowanie — nie przepuszcza jednak światła, więc warto je stosować przy takich kamieniach jak turkus, koral czy onyks. To także rozwiązanie polecane dla biżuterii noszonej na co dzień — czyli bardziej narażonej na uszkodzenia. 

Oprawa w koronę

Kamienie oprawiane na powierzchni złota mogą być zabezpieczane eleganckimi kuleczkami. Zakucie nazywamy wtedy oprawą w koronę. Prezentuje się ona dostojnie na co dzień i od święta, a przy tym bardzo dobrze chroni kamienie. Z biegiem czasu korony ulegają nieznacznemu ścieraniu, warto więc kontrolować ich stan na bieżąco. 

Oprawa kanałowa (channel setting)

Oprawa kanałowa stosowana jest głównie w pierścionkach zaręczynowych oraz obrączkach ślubnych. Wykorzystuje się ją najczęściej do wysadzenia kilku kamieni obok siebie. Umieszczane są one w tzw. kanale pomiędzy dwoma fragmentami metalu. Dzięki temu światło dociera do nich również od spodu, a kamienie lepiej prezentują swój naturalny blask. Oprawa kanałowa to bezpieczne rozwiązanie połączone z efektowną ekspozycją kilku kamieni obok siebie.

Oprawa w lustro

Kolejnym rodzajem oprawy kasetowej jest oprawa w lustro, inaczej reflektor. Kamień zostaje zakuty w całym swoim obwodzie. Wygładzona wokół niego powierzchnia lepiej odbija światło, dzięki czemu lepiej prezentuje to, co znajduje się w centrum naszej uwagi. Lustro to stabilna oprawa kamienia często wybierana w obrączkach ślubnych lub delikatnych pierścionkach.

Oprawa micro pave

Ostatni rodzaj oprawy, którego nie sposób pominąć w naszym zestawieniu, dotyczy większej liczby kamieni. Ułożenie ich obok siebie pozwala stworzyć idealną, mieniącą się powierzchnię. W oprawie micro pave kamienie znajdują się na tym samym poziomie, odbicia światła nakładają się na siebie i całość lśni zachwycającym blaskiem. Największą zaletą tej oprawy jest efekt wizualny, a staranne jej wykonanie powinno uchronić nas przed zgubieniem kamienia.

Jak widzimy, z wyborem zakucia jest dokładnie tak, jak z wyborem kamienia — nie ma idealnego. Przed ostateczną decyzją warto porównać kilka opcji, porozmawiać z jubilerem o swoich oczekiwaniach i wspólnie z nim dopasować rodzaj oprawy do kamienia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium