gwarancjaDożywotnia gwarancja
modyfikacjaMożliwość modyfikacji produktów
korektaKorekta rozmiaru
ubezpieczonaDarmowa i ubezpieczona wysyłka
Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?
Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Z tradycją wręczania pierścionków ukochanej kobiecie, które są wyrazem miłości i wspólnych planów na przyszłość, wiąże się tradycja sięgająca starożytności. Zastanawiając się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy warto pochylić się nad historią tego pięknego zwyczaju.

Ludzie od dawna szukali symboli, które będą wnosiły do ich życia dodatkową wartość. Symboli, które pokażą jak wielkie znaczenie mają wzajemne relacje. Tak powstał zwyczaj obdarowywania kobiet biżuterią, która odzwierciedla ich urodę oraz piękno duszy. Jednak skąd wziął się zwyczaj o tym, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Starożytne korzenie tradycji

Według wielu źródeł, tradycję wręczania pierścionka przyszłej małżonce zapoczątkowali starożytni Egipcjanie. Wręczali oni ukochanej ozdobę z drucika o okrągłym kształcie, który symbolizował nieskończoność, wieczność. Była to piękna metafora trwałej miłości. Na który palec  pierścionek zaręczynowy wkładali Egipcjanie? Taka ozdoba noszona była przez kobiety na czwartym palcu lewej dłoni, co związane było z przechodzącą przez ten punkt żyłą prowadzącą krew do serca. Do dziś w wielu kulturach pierścionek zaręczynowy noszony jest właśnie w ten sposób.

Tradycja ta była kontynuowana także w starożytnym Rzymie oraz Grecji, jednak prawdziwy rozkwit tego zwyczaju miał miejsce w czasach średniowiecza. Młodzi mężczyźni dając swoim wybrankom pierścionek zaręczynowy niejako informowali innych, że dana kobieta jest zajęta i niedługo wyjdzie za mąż. Popularny w tamtym czasie był pierścionek z szafirem, gdyż wierzono, że zmienia kolor pod wpływem nieszczerości lub zdrady. 

Diamentowy trend

Pierścionek z diamentem, tak popularny dziś prezent z okazji zaręczyn, swoje początki miał w XV wieku, gdy austriacki książę Maksymilian obdarował swoją ukochaną pierścionkiem z brylantami tworzącymi literę M. Tym samym zapoczątkował zwyczaj wręczania pierścionków z brylantem z okazji zaręczyn (wtedy jeszcze wśród wyjątkowo bogatych mężczyzn).

Kolejne stulecia, zwłaszcza XVIII wiek przyczyniły się do rozkwitu kreatywności w biżuteryjnym świecie. Pierścionki zaręczynowe ozdabiano motywem kwiatowym, wplatano w nie kształt serduszka, łuku, czy nawet kojarzonego z nieśmiertelnością węża. Diamenty, dzięki odkryciu nowych, obszernych złóż tego kamienia w RPA, stały się nieco bardziej dostępne. Na pierścionki z brylantem mogło sobie pozwolić coraz więcej mężczyzn, choć należy pamiętać, iż wciąż był to luksusowy towar dla bardzo bogatych dżentelmenów.

Jak nosi się pierścionek zaręczynowy?

Tradycja wręczania kobiecie pierścionka wiązała się z wkładaniem go bezpośrednio na palec. Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Umieszcza się go na serdecznym palcu lewej dłoni. Taka tradycja jest kultywowana po dziś dzień w Zachodniej Europie. 

W Polsce przyjęto zasadę, że podczas oświadczyn, pierścionek zakłada się wybrance na serdeczny palec prawej dłoni. Z reguły narzeczone przekładają w dniu ślubu pierścionek na lewą dłoń, by zrobić miejsce dla obrączki. Coraz bardziej popularne wśród młodych kobiet jest noszenie pierścionka razem z obrączką na tym samym palcu. 

najczęściej wybierane pierścionki zaręczynowe

Dlaczego w Polsce zakłada się pierścionek zaręczynowy na prawą dłoń?

Historia zakładania pierścionka zaręczynowego na prawą dłoń jest ciekawa, ale także bardzo smutna. Choć na całym świecie mężczyźni zakładają pierścionek na lewą dłoń, w naszym kraju ten zwyczaj zmienił się po wojnie, a dokładnie po klęsce powstania styczniowego. Kobiety, aby okazać swoją solidarność z wdowami, które utraciły ukochanych mężów, zaczęły przekładać obrączki z lewej na prawą dłoń. Tak noszą je wdowy – społeczeństwo pokazało piękny gest, który wciąż chwyta za serce. Dlatego też pierścionek zaręczynowy wręcza się ukochanej zakładając go na serdeczny palec prawej dłoni. Ma on „przygotować miejsce” na obrączkę w przyszłości. 

Pierścionek zaręczynowy – na który palec? Standardy w innych krajach

Pierścionek zaręczynowy - na który palec się go zakłada w innych, europejskich krajach? Okazuje się, że w każdej kulturze tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego jest nieco odmienna. Na przykład w Skandynawii, kobiety noszą obrączkę na lewej dłoni już od chwili zaręczyn. W dniu ślubu Pan Młody dokłada do niej drugą. Na Węgrzech zaś, podczas oświadczyn kobiety obdarowywane są obrączką, którą noszą na lewej dłoni. W dniu ślubu przekładają ją na prawą dłoń.

Polska tradycja, mająca korzenie jeszcze w starożytnych zwyczajach jest bardzo romantyczna. Narzeczony w tajemnicy stara się wybrać idealny pierścionek zaręczynowy dla swojej ukochanej, dopasowując go do jej stylu i charakteru. Może tym samym pokazać, że dobrze poznał swą partnerkę i wie, co jej się spodoba. Ślub, czyli kolejny krok, to już wspólny wybór symbolu miłości - obrączek ślubnych. Symbolizują one jedność Młodej Pary i piękną relację na całe życie.

Na który palec pierścionek zaręczynowy, a na który obrączkę?

Choć tradycja jasno mówi, jak i gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy oraz obrączkę, to czasy i kultura są bardzo zmienne i pozwalają na więcej swobody. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na inne połączenie tych dwóch najcenniejszych elementów biżuterii po ślubie. Oczywiście wciąż wiele mężatek nosi pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni, a obrączkę na prawej. Jedna można zauważyć, że coraz więcej kobiet łączy oba pierścionki i nosi je na prawej dłoni – jeden po drugim. 

Takie połączenie z pewnością będzie idealne, jeśli oba elementy dobrze ze sobą współgrają. Jeśli więc biżuteria jest w tym samym stylu i kolorystyce, będzie pięknie się prezentować na jednym palcu. W przypadku, gdy chcemy bardziej wyeksponować piękno zarówno pierścionka, jak i obrączki, najlepiej zostawić je na osobnych palcach, według tradycji.

Wyjątkowy pierścionek to nie wszystko - liczy się także pomysł na zaaranżowanie tej wyjątkowej chwili. Naszymi pomysłami na zaręczyny dzielimy się w e-booku, który może stać się dla Was inspiracją do organizacji najpiękniejszych oświadczyn.❤ 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Sposób, w jaki nosisz pierścionek zaręczynowy po ślubie, może być kwestią osobistą i kulturową. Poniżej znajdują się kilka popularnych sposobów, w jakie ludzie noszą pierścionek zaręczynowy po ślubie:

  • Na tej samej dłoni: W wielu kulturach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i wielu innych zachodnich krajach, para decyduje się nosić pierścionek zaręczynowy na tej samej dłoni, na której jest noszony pierścionek ślubny. Pierścionek zaręczynowy jest noszony bliżej dłoni, a pierścionek ślubny jest noszony bliżej końca palca.
  • Na innej dłoni: W niektórych kulturach, takich jak polska, para nosi pierścionek zaręczynowy na jednej dłoni, a pierścionek ślubny na drugiej dłoni. Na przykład w Polsce pierścionek zaręczynowy jest noszony na lewej dłoni, a pierścionek ślubny na prawej dłoni.
  • Połączenie obu pierścionków: Po ślubie niektórzy decydują się nosić zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i pierścionek ślubny na tej samej dłoni. Często umieszczają pierścionek zaręczynowy bliżej dłoni, a pierścionek ślubny na zewnątrz.
  • Noszenie pierścionka zaręczynowego jako broszki lub na łańcuszku: Niektórzy ludzie decydują się nosić pierścionek zaręczynowy jako broszkę lub zawieszają go na łańcuszku jako ozdobę na szyi. Jest to alternatywny sposób na noszenie pierścionka zaręczynowego po ślubie, jeśli para chce zachować osobisty styl.
  • W zależności od kultury i tradycji: Sposób noszenia pierścionków może również zależeć od kultury i tradycji danej pary. Niektóre kultury mają ściśle określone zasady dotyczące noszenia pierścionków zaręczynowych i ślubnych, więc warto poznać i dostosować się do tych tradycji, jeśli są one dla Ciebie ważne.

Modny duet, czyli obrączka i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu

Coraz więcej Polek stawia na szykowny duet, czyli noszenie obrączki i pierścionka zaręczynowego na jednym palcu. W jakiej konfiguracji? Wiele zależy od tego, jak te dwa krążki ze sobą leżą. Najczęściej kobiety stawiają na rozwiązanie, że najpierw pierścionek zaręczynowy, a potem obrączka, czyli w kolejności, w jakiej otrzymały tę biżuterię. Inny pomysł - dla posiadaczek okazałego pierścionka zaręczynowego z okazałym kamieniem - jest zakładanie go dopiero po obrączce. Już na etapie planowania ślubu i zakupu obrączek, warto ten temat przemyśleć także pod kątem dopasowania do pierścionka. Jeśli kobieta zamierza nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu, to najlepiej zdecydować się na ten sam kolor kruszca i styl biżuterii, by stanowiły spójną całość i zgrany duer.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium