Celebrujmy lato! Wszystkie obrączki ślubne 15% taniej do końca sierpnia z kodem LATOZAKOCHANYCH zobacz
W czym błyszczeć na weselu? Wszystko o brylantach
W czym błyszczeć na weselu? Wszystko o brylantach

W czym błyszczeć na weselu? Wszystko o brylantach

Zacznijmy od podstaw… Ludzie często mylą diamenty z brylantami, nie do końca słusznie uznając je za jedno i to samo. Jaka jest więc różnica między nimi? Brylant to po prostu produkt końcowy diamentu, który został oszlifowany przez jubilera. Jasne jak brylant, prawda? Trudniejsza jest jednak ocena jakości danego kamienia. Na podstawie czego dokonać zatem właściwego rozpoznania brylantu o odpowiedniej jakości?

Wartość brylantów

Diamenty słyną najbardziej ze swojej ogromnej wartości. Określa się ją na zasadzie 4C, w której należy ocenić karat, czyli masę (ang. carat), barwę (colour), czystość (clarity) oraz szlif (cut). To właśnie te czynniki wpływają na wartość kamienia. Ostateczna cena diamentu zależna jest od światowego rynku i ekonomii, a także od raportu „Diamond Prices”, który ustala końcowy cennik. Wybierając pierścionek w sklepie jubilerskim, trzeba zwrócić szczególną uwagę na certyfikat, który powinien informować o najważniejszych wartościach kamienia. Certyfikat ten może dodatkowo zostać wystawiony przez jeden z wielu specjalistycznych instytutów, do których należy chociażby Gemological Institute of America.

Karat

Karat to inaczej waga, masa oszlifowanego diamentu. Jednostka ta zapisywana jest zwykle jako ct albo kt. Jednak określenie „karat” może być nieco abstrakcyjne… Zatem ile gramów mieści w sobie taka jednostka? 1 karat to 0.2 grama. W kwietniu 2017 roku świat obiegła informacja o sprzedaży najdroższego diamentu. Kamień o nazwie Pink Star ważył aż 59.60 ct, czyli 11.92 grama. Różowa Gwiazda została sprzedana za rekordowe 71.2 miliony dolarów.

masa brylantów

Czystość diamentów

Czystość określana jest na podstawie tak zwanych inkluzji – mikroskopijnych wewnętrznych znamion. Oprócz tego istnieją jeszcze oznaki zewnętrzne (skazy). Każde z takich znamion świadczy o unikalności i oryginalności danego kamienia. Inkluzje są jednak czynnikiem zaniżającym wartość diamentu. Im jest ich mniej, tym cenniejszy staje się brylant. Skala rozpoznania takich ubytków rozciąga się od FL (nieskazitelne) do I3 (zanieczyszczenia widoczne gołym okiem). Tak zwaną klasą średnią diamentów są kamienie z kategorii VS (bardzo małe inkluzje). To właśnie ten rodzaj brylantów cieszy się sporą popularnością wśród osób szykujących się do zaręczyn lub na wesele.

czystość brylantów

Barwa brylantu

Barwa diamentów posiada najczęściej żółty albo brązowy odcień. Można także spotkać kamienie o tak zwanych barwach fantazyjnych, czyli na przykład różowe, pomarańczowe czy też niebieskie. Wartość na podstawie kolorystyki określa się dzięki jednej prostej zasadzie: im bardziej bezbarwny jest brylant, tym większa powinna być jego cena. Takie kamienie otrzymują najcenniejszą kategorię D (w skali do Z).

Barwa Brylantów

Szlif kamienia szlachetnego

Szlif pozwala na ostateczną ocenę diamentu. Podczas niej zwraca się uwagę na proporcje, wykończenie oraz kształt. W czterostopniowej skali oceny wyróżnia się również kamienie o szlifie okrągłym (brylanty) czy też fantazyjnym (na przykład owal, markiza). Niedoskonały szlif powoduje jednak znaczny ubytek wartości kamienia, która może zmniejszyć się nawet o połowę ceny!

kształt brylantów

Wybór brylantów

Ostateczny wybór rodzaju brylantów na pierścionku zależy oczywiście od klientów. Podczas decyzji warto jednak nie tylko kierować się opinią i podpowiedziami jubilera, ale i własnym gustem oraz wiedzą zdobytą po tym artykule, który każdemu pozwoli zabłyszczeć na własnym weselu jak… brylant!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium